Anestezi ve Reanimasyon

Hastaların teşhis veya tedavi işlemleri sırasında ağrı hissetmemeleri için anestezi uygulanır.

Bilgi ve Randevu Hattı

e-Hizmetler

https://medikent.com.tr/wp-content/uploads/2024/01/TNC06887-copy-scaled.jpg

Anestezi ve ReanimasyonUz. Dr. Ali SÖKER

https://medikent.com.tr/wp-content/uploads/2024/01/TNC06899-copy-scaled.jpg

Anestezi ve ReanimasyonUz.Dr. Funda ÇELİK

Anestezi ve Reanimasyon

Hastaların tedavi veya hastalıkları konusunda teşhis için işlemler yapılırken herhangi bir ağrı duymamaları için anestezi işlemi uygulanmaktadır. Genel anestezi, Bölgesel Anestezi, Spinal Anestezi, Epidural Anestezi gibi çeşitleri vardır. 

Anestezi Çeşitleri:

Genel anestezi

Genel anestezi uygulamasında hasta bilinci kaybettirilerek ameliyat sırasındaki farkındalığını önlenir, ağrıyı ortadan kaldırarak hastaya ameliyat sırasında konfor sağlar ve refleks aktiviteyi baskılayıp kas gevşemesi sağlayarak cerrahi müdahalenin yapılmasını kolaylaştırır. Bu etkileriyle genel anestezinin amacı, uygun cerrahi koşulları sağlamaktır. Ancak bunun yanında hastanın ameliyat süresince sağlığını ve güvenliğini devam ettirmek de, anestezi uzmanının görevidir.

Bölgesel anestezi

Başta doğum olmak üzere çeşitli operasyonlarda kullanılmaktadır. Normal doğum ve sezaryende spinal ve epidural anestezi ile kombine spinal epidural anestezi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Bölgesel anestezi olarak adlandırılan bu uygulamalar sayesinde hasta bilinci açık olduğu halde herhangi bir ağrı hissetmemektedir.

Spinal anestezi

Çoğunlukla doğum operasyonlarında kullanılmakla birlikte bel hizası ve altında yapılan cerrahi işlemlerde tercih edilmektedir. Sezaryen ile doğum esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmeyen ve doğumun gerçekleşmesinin hemen ardından annenin bebeğini kucağına alabilmesini mümkün kılan anestezi tipidir. Bel bölgesinde epidural boşluğa enjeksiyon yapılır, göğüs altından itibaren uyuşukluk hissi gelir ve hasta acı ve ağrı hissetmez. Doğumda anne bebeğini bilinci açık bir şekilde kucağına alabilmektedir.

Epidural anestezi

Bu anestezi türünde epidural aralığa kateter adı verilen ince bir boru ile enjeksiyon yapılarak hissizlik sağlanır ve yaklaşık 15 dakika içinde ağrı hissi tamamen baskılanmaktadır. Doğum sancılarının hissedilmemesi için de kullanılmaktadır. Normal doğum ve sezaryen doğumda da kullanılmaktadır.

Kombine spinal epidural anestezi

Her iki anestezi yöntemi bir arada uygulanmaktadır. Önce spinal enjeksiyon ile ardından kateter yardımı ile epidural anestezi yapılmaktadır. Yine anne adayları tarafından sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Anne doğum sonrası yine bilinci açık olduğundan bebeğini ağrısız ve acısız bir şekilde kucağına alabilmektedir.

Lokal anestezi

Sıklıkla bölgesel anestezi ile karıştırılmaktadır. Diş çekimi, sünnet, çeşitli dermatolojik işlemler ve estetik müdahaleler esnasında sadece işlemin yapılacağı alan çeşitli anestezi ilaçları ile uyuşturulmaktadır.

Medikent Anestezi ve Reanimasyon: Güvenli Uykuda, Sağlığınız Bizimle Güvende!

Sağlığınızı Nefes Aldığınız Anlarda Koruyoruz!

Medikent Anestezi ve Reanimasyon birimi olarak, ameliyatlarınızda size güvenli bir uyku ortamı sağlıyor ve sağlığınızı titizlikle koruyoruz. Deneyimli anestezi uzmanlarımız ve modern ekipmanlarımız ile sizin için en iyi anestezi deneyimini sunuyoruz. Sağlığınızı riske atmadan, konforlu bir iyileşme süreci için hemen bizimle iletişime geçin ve randevunuzu alın!

İLGİLİ BİRİMLER