İnternal Üretrotomi

Bilgi ve Randevu Hattı

e-Hizmetler

İnternal Üretrotomi

Üretra darlığı çeşitli durumlara bağlı gelişen (tedavi edilmemiş enfeksiyonlar travma ,ürogenital cerrahi vb) işeme kanalının daralması hastalığıdır . 

Tedavisi hem lokal anestezi ile sonda , buji ve benzeri teknik ekipman  ile yapılabilen  üretra dilatasyonu işlemini hemdeinternalüretrotomi denilen spinal veya genel anestezi altında endoskopik olarak idrar kanalına girilip darlığın soğuk bıçakla veya laser enerjisi ile açılması işlemini içerir.

Ayrıca mevcut yöntemlerin uygun olmaması halinde üretroplasti denilen açık cerrahi ameliyatlar gerekebilmektedir. 

İşlem öncesi darlığın mesafesini değerlendirmek için üretrografi denilen kontrastlı tetkik yapılabilir.İşlem darlığın derecesine göre değişmekle beraber yaklaşık 20-40 dakika sürer.

Ameliyat sonrası idrar kanalına kateter konulur gereğine göre 1 -15 gün içerisinde alınır. Hastanede yatış süresi anestezi 0-1 gündür.

Fibrotik yara iyileşmesine bağlı hastalığın  tekrarlama olasılığı vardır , belirli aralıklarla kontrol edilmelidir.

İNTERNAL ÜRETROTOMİ

Nedir?

Üretra darlığı çeşitli durumlara bağlı gelişen (tedavi edilmemiş enfeksiyonlar travma, ürogenital cerrahi vb) işeme kanalının daralması hastalığıdır .

Tedavi

Tedavisi hem lokal anestezi ile sonda, buji ve benzeri teknik ekipman ile yapılabilen üretra dilatasyonu işlemini hemdeinternalüretrotomi denilen spinal veya genel anestezi altında endoskopik olarak idrar kanalına girilip darlığın soğuk bıçakla veya laser enerjisi ile açılması işlemini içerir.

Ayrıca mevcut yöntemlerin uygun olmaması halinde üretroplasti denilen açık cerrahi ameliyatlar gerekebilmektedir. İşlem öncesi darlığın mesafesini değerlendirmek için üretrografi denilen kontrastlı tetkik yapılabilir. İşlem darlığın derecesine göre değişmekle beraber yaklaşık 20-40 dakika sürer .

Ameliyat sonrası idrar kanalına kateter konulur gereğine göre 1 -15 gün içerisinde alınır. Hastanede yatış süresi anestezi 0-1 gündür.

Fibrotik yara iyileşmesine bağlı hastalığın tekrarlama olasılığı vardır, belirli aralıklarla kontrol edilmelidir.

Medikent İnternal Üretrotomi: İleri Cerrahi, Sağlığınıza Güvenle Yaklaşım!

Uzman Ellerde Güvenli Çözümler!

Medikent İnternal Üretrotomi birimi olarak, üretra sorunlarına modern cerrahi tekniklerle çözüm sunuyoruz. Deneyimli cerrahlarımız ve ileri cerrahi ekipmanlarımızla, bu alandaki problemleri güvenle ve etkili bir şekilde çözmek için buradayız. Sağlıklı bir yaşam için hemen bizimle iletişime geçin ve İnternal Üretrotomi randevunuzu alın!

İLGİLİ BİRİMLER